EMLK ITHAKBL
ISMERETLEN 2008.01.01. 18:18
Emlk Ithakbl
|
Mesehang
(? MB)
(Kattints!)
|
Valahol a nagy szrazfld belsejben lt egyszer egy fldmves. Nap mint nap szntotta a fldet, vetett, kaplt, aratott, cspelt. Minden munkt akkor, amikor elrkezett az ideje.
Boldogan lt volna, ha ott a faluban, ahol lakott, a tbbi ember tvolsgot nem tartott volna tle s a csaldjtl, az ids szleitl. Alig voltak bartai, mert a faluban azt tartottk, hogy k nem idevalsiak, hanem idegenek. Pedig ott szletett a faluban, s ugyangy a szlei, a nagyszlei. De az a hr jrta, hogy az sei nhny szz vvel korbban valahonnan bevndoroltak ide, idegen fldrl. A falu npben mg ltek ezek az emlkek, mg mindig nem fogadtk be ket igazn.
Egyik nap, ahogy befejezte aznapi munkjt, s mg volt nhny rja sttedsig, flment a hzban a padlsukra, gondolta, hogy taln rfr egy kis javts a tetre. S ott a padlson rdekes dolgokat tallt. Az egyik sarokban klns trgy hevert, maga sem tudta megmondani, hogy mi. Kicsit olyan volt, mintha csont lett volna, kicsit olyan, mintha porceln, nagyon szp volt, krmszn, s barna foltok tarktottk. Ahogy nzte, nzegette, forgatta, ltta, hogy egy lyuk is van a kzepben, gy valamennyire belthatott a belsejbe. Mintha valami llat pnclja vagy hza lett volna rgen, amibl az llat mr kikltztt. A fldmves csak nzte mulattal. Aztn a flhez tartotta, s meghallott benne valami bg hangot vagy inkbb csndes morajlst, amit mg nem hallott korbban sohasem. Meghkkent.
- Mi lehet ez?
Aztn ahogy tovbb vndorolt a tekintete a padls lomjai kztt, megltott mg valami furcst. Oda volt tmasztva a falnak. gy nzett ki, mintha gabonaszr lapt volna, de elg silny fajta lehetett, mert nem frt r tl sok gabonaszem. Hossz nyele volt, s valami kanlszer vge. Forgatta, nzte, tprengett:
- Mi lehet ez? Mihez kezdjek vele?
Ekkor tmadt egy gondolata: „Holnap elmegyek a mltba lt embernkhz, a falu blcshez, s megkrdezem tle."
gy is tett. Msnap vllra tette a gabonaszrlapt-flt, kezbe vette a furcsa bg hangot ad csontflt, s elindult.
A blcs ott lt a hza eltt.
- Mi jratban vagy, bartom? - krdezte.
- Nzd meg ezeket a furcsa eszkzket - felelte . Meg tudnd mondani, mire valk?

A msik elrvedt, arca mintha hirtelen vtizedeket regedett volna: a messzi mltba utazott vissza. Nagy sokra megszlalt:
- n bizony ilyet mg sohasem lttam, de a mesterem, az egykori reg blcs azt mondta, hogy annak idejn a te sd, aki idegen fldrl jtt ide, gy rkezett, hogy ez a gabonaszrlapt-fle volt a vlln s a msik klns trgy a tarisznyjban. Szinte nem volt semmi ms nla, csak ezek. Azutn letelepedett itt kzttnk, s dolgozni kezdett.
A mi fldmvesnk kvncsisgt egyre jobban felcsigztk a hallottak. Aznap dlutn ismt flment a padlsra. Alaposan tnzett mindent, s az egyik nagy tekn alatt rtallt egy knyvre. Nagyon izgatott lett, megfogta a knyvet, levitte, s este a gyertyafnynl olvasni kezdte.
Ez a knyv egy hajsrl szlt. Egy olyan emberrl, aki nagyon szeretett volna hazajutni a hazjba, de a tenger haragudott r s nem engedte, hogy hazajusson. Mindenfle kalandokba keveredett, egyszem szrnyekkel viaskodott, klnfle szigetekre kerlt, ahol a matrzait llatokk vltoztattk. Az emberei mind odavesztek az ton, de maga mindenron haza akart rni.
A fldmves olvasta a trtnetet, s egyre jobban csodlkozott, hogy milyen btor ember lehetett ez a hajs. De azrt is klns volt ez a knyv, mert mg sosem hallott olyanrl, hogy van olyan rsz a vilgban, ahol nem mindentt csak szrazfld hzdik, hanem vz; sok-sok vz, s nem ltszik a vge. Azt is megtanulta a knyvbl, hogy ezt tengernek hvjk.
Ez a hajs tja sorn eljutott a fld kzepbe is, s ott kapott egy jslatot. A jslat gy szlt: „Te hajs! Ha hazarsz valaha, akkor egy evezt vegyl a vlladra, s indulj el, mert a tenger haragja tged mindhallig ldzni fog. Csak akkor szabadulsz meg tle, ha egy olyan fldre rsz, ahol mg soha senki nem ltott tengert, ha majd az evezdrl azt hiszik, hogy gabonaszr lapt. Ott szrd le az evezt a fldbe, pts egy hzat, s lj boldogul!"
Amikor a fldmves idig jutott az olvassban, rdbbent arra, hogy a btor hajs az satyja. s flbredt a vgy a szvben a kalandok utn. Most mr tudta, hogy a klns trgy nem gabonaszr lapt, hanem evez. s azt is tudta, hogy egy szp napon el kell majd indulnia, flkerekedni, s megkeresni azt a vgtelen sok vizet, amit tengernek hvnak, s neki is tengerre kell szllnia, mert a vgy, a megismers vgya, hogy j fldeket s j orszgokat lsson, hajtotta t. s arra is rbredt, hogy mennyire res s sivr az lete ebben a faluban, ahol t mindenki idegennek s bevndorlnak tartja, s br eddig bkben lt-ldeglt, szntott, vetett, aratott, de valami, ami nagyon fontos volt az letbl, hinyzott.
Nem szlt senkinek. Csndesen sszegyjttte, amije volt, megtette az ti elkszleteket, s egyik nap az evezt shez hasonlan is a vllra vette, kilpett a hz kapujn, hogy vndoroljon, s visszajusson a tengerhez, ahonnan az satyja egykor eltvozott.
Idig tart a mai mese, s az a feladatotok, hogy ha kedvetek van, folytasstok, fejezztek be, hogy szerintetek sikerlt-e ennek a fldmvesnek az tja.
Advent els vasrnapjn azt nekeljk az els gyertya meggyjtsakor, hogy „Elhagyatott lett a Szentnek vrosa, pusztasgg Sion, s rvn maradt Jeruzslem." Egykor rgen egy egsz np bredt r arra, hogy az lete res, s sivr; valami, Valaki hinyzik belle. s fltmadt a vgy ebben a npben, hogy ismt tallkozzon az Istennel. De azt nem lehet olyan egyszeren, mint ahogy az ember a tengerre rtall. Mert a tengerhez el lehet vndorolni, de Istenhez nem lehet ily mdon eljutni. Vele csak gy tallkozhatunk, ha maga eljn hozznk s megszlt. Mi csak a vgyunkat tudjuk szavakba nteni, hogy jjjn el, mert szksgnk van R. Ez a vgy szlal meg az nek refrnjben: „Harmatozzatok egek, felhk hullassatok est, s kldjtek el a Megvltt!"
|